Unity Horse Customization System

Unity oyun motorunu kullanarak istek üzerine geliştirdiğim Horse Customization Systemi

Horse Customization System V1

Sürüm notları; ilk sürümünde yapılan değişiklikler kayıt edilmiyordu oyun kapatılıp yeniden açıldığında her şeyi yeniden yapmak gerekiyordu ve bazı performans sorunları vardı bu yüzden scriptableobject kullanmaya karar verdim ve optimizasyon için de bir kaç çözüm yoluna gittim.

 

Horse Customization System V2

Sürüm notları; Proje için herhangi bir henüz arayüz hazırlamamıştım ve oldukça sadeydi bunun içinde benzeri projeleri incelemek için araştırmalarım sonucunda mmorpg sitesindeki bu makaleyi gördüm.

Referans aldığım ilk arayüz aşağıdaki görseldeki gibiydi ikinci versiyonda genel olarak bu arayüzü baz alarak geliştirmeler yaptım.

Arayüz değişikliklerinin yanı sıra arka planda da optimizasyon için de belli başlı yenilikler yaptım. Farklı skin paketleri için ayrı materailler oluşturmak yerine tek bir material üzerinden ilerleyip texture ları değiştirdim. bu değişiklikler de kalıcı olduğundan oyun kapatılsa dahi yine de kayıtlı kalacaktı. Çoğu oyunda olan inspect mekaniğini de eklemek istediğimden arayüzde tekrar değişikliğe gitmem gerekti bu da diğer sürümlerde ele almam gereken bir durum olduğundan.

 

Horse Customization System V4

Sürüm notları; Inspect mekaniğini ekledikten sonra arayüzü de buna uyumlu hale getirebilmek için 3. parti bir araç kullanmaya karar verdim. assetstore da bulunan Lean GUI asseti ile arayüz geçişlerini sağladım ve kamera geçişlerini butonların onclick eventine atadığım için hem arayüz hem de arayüz için smooth ve sağlıklı geçişler elde edebildim ve bununla birlikte; Body, Eye, Mane, Tail ve Armor Customize edebileceğimiz bir Horse Customization Systemini bitirmiş oldum.